كسي آن بالا مرا دوست دارد
ترنس استیو مک کویین،در ۲۴ مارس ۱۹۳۰در ایندیانای آمریکا متولد شد. از حدود ۲۵ سالگی بازی در فیلمها و سریالها را آغاز کرد.ولی فیلمی که نام او را برای اولین بار بر سر زبانها انداخت،سریال تحت تعقیب:مرده یا زنده(۱۹۵۹)بود.در همین حین او در کنار فرانک سیناترا در فیلم Never so few بازی کرد.بازی او چنان تاثیری بر کارگردان فیلم،جان استرجس گذاشت که استرجس از او در نقش های اصلی دو فیلم آینده اش استفاده کرد و همکاری بعدی این دو،هفت دلاور(۱۹۶۰)مک کویین را به یک ستاره تبدیل کرد.در دهه ی ۶۰،مک کویین روز به روز پیشرفت می کرد.حقوق او برای بازی در هر فیلم از ۳۰۰۰دلار در ۱۹۵۸ به ۱میلیون دلار در سال ۱۹۶۸ رسید.در این سالها او در چند فیلم تجاری مطرح بازی کرد.در دهه ی ۷۰ هم موفقیت های مک کویین ادامه یافت.تا اینکه ناگهان خبری منتشر شد مبنی بر اینکه استیو مک کویین کبیر،به بیماری مهلک سرطان مبتلا شده است.طرفداران او تا مدتها خیال می کردند این خبر یکی از شایعات بی شمار است.ولی خبر حقیقت داشت. این بیماری،مدتی مک کویین را از صحنه ی سینماها دور کرد.ولی او در سال ۱۹۸۰ و در اوج بیماری،در دو فیلم تام هورن و شکارچی بازی کرد که هیچ کدام فیلم های چندان مطرحی نیستند.سرانجام در ۷ نوامبر ۱۹۸۰،در حالی که سرطان مک کویین به اوج رسیده بود،او بر اثر حمله ی قلبی بعد از یک عمل جراحی،در ۵۰ سالگی درگذشت.در این مقاله تلاش می کنیم تا نگاهی مختصر داشته باشیم به فیلم های مطرح مک کویین:

۱)هفت دلاور(۱۹۶۰):دومین همکاری مک کویین و جان استرجس بعد ازNever so few،از مک کویین ستاره ساخت.اقتباسی از هفت سامورایی کوروساوا و یکی از پرفروش های سال ۱۹۶۰.یول براینر،ایلای والاک و چارلز برانسون از دیگر بازیگران این فیلم بودند.

۲)فرار بزرگ(۱۹۶۳):یک همکاری دیگر با جان استرجس و یکی از نقاط اوج بازی مک کویین.یکی از بهترین فیلمهایی که در باره ی جنگ جهانی دوم ساخته شده است و داستان فرار ناکام چند اسیر را روایت می کند.بازی مک کویین حالت تلخی دارد که با فضای فیلم کاملاً هماهنگ بود و در اسکار آن سال کاملاً نادیده گرفته شد.

۳)بچه ی سین سیناتی(۱۹۶۵):درامی به کارگردانی نورمن جویسن و با بازی مک کویین و ادوارد جی رابینسن.داستان پوکر بازی که در پی اثبات خود به یکی از حرفه ای های این زمینه است.

۴)نوادا اسمیت(۱۹۶۶):یک نقطه ی اوج دیگر به کارگردانی هنری هاتاوی،داستان دورگه ای را روایت می کند که به دنبال قاتلین والدینش می گردد تا از او انتقام بگیرد و در این راه مشکلات بسیاری را متحمل می شود.

۵)دانه های شن(۱۹۶۶):این فیلم به کارگردانی رابرت وایز،یکی از ناکام ترین فیلم های تاریخ اسکار است که در ۸ رشته نامزد اسکار شد و هیچ کدام را به دست نیاورد.تنها نامزدی اسکار مک کویین هم به خاطر همین فیلم به دست آمد.

۶)حادثه ی توماس کراون(۱۹۶۸):در این فیلم به کارگردانی نورمن جویسن،که فیلم مورد علاقه ی مک کویین بود،او در نقش یک سارق بانک ظاهر شد و فی داناوی نقش مامور بیمه ای را بازی می کرد که توسط او اغوا شد تا در این طرح با آنان همکاری کند.

۷)بولیت(۱۹۶۸):فیلم حادثه ای و تعقیب و گریزی به کارگردانی پیتر ییتس که در گذر زمان به تدریج رنگ باخت،ولی صحنه ی خیره کننده ی تعقیب و گریز با اتومبیل ها در یادها ماند.یکی دیگر از فیلمهای مورد علاقه ی مک کویین.

۸)گریز(۱۹۷۲):اکشن جنایی سام پکین پا که در آن مک کویین با همسر آینده اش،الی مک گراو آشنا شد.یکی از کارهای موفق مک کویین که هم گیشه ی نسبتاً موفقی داشت و هم منتقدین از آن استقبال کردند.

۹)پاپیون(۱۹۷۳):داستان معروف دو زندانی که تصمیم می گیرند تا از جهنمی که در آن اسیرند بگریزند.یکی از درخشش های استیو مک کویین که باز هم توسط آکادمی اسکار نادیده شد.

۱۰)آسمانخراش جهنمی(۱۹۷۴):فیلم پرستاره ی سال(با بازی مک کویین،پل نیومن،فی داناوی،فرد آستر،ویلیام هولدن و ریچارد چمبرلین) داستان بلندترین ساختمان دنیا را روایت می کند که در شب افتتاحش دچار حریق می شود.

۱۱)شکارچی(۱۹۸۰):اگر چه این فیلم چندان جذاب نبود،ولی به علت این که آخرین حضور مک کویین بر روی پرده ی سینماها بود،آن را نیز در میان فیلم های ویژهی مک کویین قرار می دهم.

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم فروردین ۱۳۸۷ساعت 0:46  توسط سید آریا قریشی  |